Ubezpieczenie NNW

Działanie i zakres dobrowolnego ubezpieczenia NNW

Ubezpieczenie NNW (superpolisa.pl) jest dobrowolną polisą, która ma za zadanie chronić kierowcę i pasażerów auta. Ma zastosowanie po wystąpieniu kolizji lub wypadku na drodze. Uzyskanie odszkodowania nie zawsze jest proste, bo zależy od wielu czynników. Zakres ubezpieczenia NNW może być różny i nie obejmuje wszystkich możliwych do wystąpienia sytuacji drogowych. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej propozycjom firm ubezpieczeniowych.

Ochrona kierowcy i pasażerów

Skrót NNW oznacza następstwa nieszczęśliwych wypadków. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, w przeciwieństwie do polisy odpowiedzialności cywilnej. Odszkodowanie jest wypłacane w sytuacji, gdy na skutek wypadku poszkodowany poznał uszczerbku na zdrowiu, trwałego uszkodzenia lub poniósł śmierć. Ubezpieczenie NNW może obejmować zarówno kierowcę, jak i wszystkich pasażerów przebywających w samochodzie.

Wysokość odszkodowania zależy od rodzaju i nasilenia obrażeń. Pełna kwota jest zazwyczaj wypłacana tylko w przypadku śmierci. W innych sytuacjach firmy ubezpieczeniowe stosują specjalne tabele określające kwoty świadczeń za konkretne obrażenia. Wszystkie ważne informacje na ten temat znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Skutki różnych zdarzeń na drodze

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie NNW może obejmować następstwa sytuacji, które nie są bezpośrednio związane z ruchem pojazdu. Dotyczy to takich kwestii jak wsiadanie lub wysiadanie z samochodu, postój lub naprawę, garażowanie, a także załadunek i rozładunek pojazdu. Dzięki temu jest to produkt gwarantujący ochronę podczas zdarzeń drogowych, które niekoniecznie są spowodowane naszym działaniem.

Nie istnieją urzędowe wytyczne, jakimi powinny kierować się firmy podczas tworzenia ofert ubezpieczenia NNW, dlatego każda firma ubezpieczeniowa ma własne sposoby na określenie wysokości odszkodowania. W zależności od wariantu ubezpieczenia może ono pokryć zakup leków, sprzętu medycznego oraz akcesoriów niezbędnych w okresie rehabilitacji i rekonwalescencji. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają pokrycie kosztów kilkudniowej hospitalizacji, czasowej niezdolności do pracy, jak również kosztu transportu zwłok i organizacji pogrzebu.

Wysokość składki ubezpieczeniowej

Wysokość składki ubezpieczenia NNW zależy od czynników, takich jak wiek kierowcy, rodzaj posiadanego samochodu i jego przeznaczenie. Firmy biorą pod uwagę historię ubezpieczenia, okres trwania ochrony, sumę ubezpieczenia oraz sposób wnoszenia opłat. Wielu ubezpieczycieli pozwala na opłatę składek w korzystnych ratach lub w pakietach wraz z ubezpieczeniem OC i AC. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy zakup samochodu jest finansowany kredytem bankowym. Kredytodawca często wymusza zakup pełnego pakietu ubezpieczeń, który może być też najkorzystniejszy z punktu widzenia wysokości rocznej składki ubezpieczenia NNW. W każdym wypadku, przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić oferty kilku firm, aby wybrać najlepszy wariant do swoich potrzeb.